logo
  1. Edeka Prospekte
  2. Angebote
  3. Gültig bis 10.10.2026
WERBUNG

Edeka Angebote

Gültig von 5. Oktober 2026 bis 10. Oktober 2026

WERBUNG
Edeka Prospekt nächste Woche – von Montag 05.10.2026 bis Samstag 10.10.2026 von 5. Oktober bis 10. Oktober 2026 - Prospekt seite 12
previousnext
WERBUNG
WERBUNG
WERBUNG

Edeka Weekly Deals: Fresh Produce & Household Essentials from 05.10 – 10.10

Get ready for a week of fantastic grocery savings at Edeka, your go-to supermarket for fresh, quality products. From October 5th to October 10th, Prospekte Heute brings you the latest weekly grocery specials, featuring a wide array of fresh produce, pantry staples, and household essentials at unbeatable prices. Don't miss out on these limited-time offers designed to help you stock up and save on your weekly shop.

Fresh Produce Specials

Fill your basket with vibrant fruits and vegetables, perfect for healthy meals and snacks.

Italien Tafeltrauben – now €2.99 (save 40%) Juicy red seedless grapes, ideal for snacking or adding to your breakfast. (1.2kg Korb, €2.50/kg)

Süd Afrika Clementinen – now €1.99 (save 33%) Sweet and easy-to-peel clementines, a perfect on-the-go treat. (750g Packung, €2.65/kg)

Marokko Orangen – now €2.49 (save 37%) Fresh, flavourful oranges, great for juicing or enjoying as is. (1.5kg Netz, €1.66/kg)

Italien Tafeltrauben – now €2.49 (save 33%) Crisp, sweet green seedless grapes for your enjoyment. (1kg Netz, €2.49/kg)

Niederlande Mini-RispenTomaten – now €1.99 (save 33%) Bursting with flavour, these mini tomatoes are perfect for salads and cooking. (400g Schale, €4.98/kg)

Deutschland Eisbergsalat – now €0.88 (save 11%) Crisp and refreshing iceberg lettuce for your salads and sandwiches. (Stück, €0.88/Stück)

Spanien Mini-Salatgurken – now €0.79 (save 33%) Perfectly sized mini cucumbers for snacking or adding crunch to meals. (Stück, €0.79/Stück)

Deutschland Kohlrabi – now €0.49 (save 16%) Versatile and mild Kohlrabi, great for salads, soups, or stir-fries. (Stück, €0.49/Stück)

Deutschland Karotten – now €1.49 (save 25%) Sweet and fresh carrots, a staple for any kitchen. (1kg Beutel, €1.49/kg)

Polen Kartoffeln – now €1.49 (save 40%) Versatile potatoes, perfect for roasting, mashing, or boiling. (XXL - 1kg Bund, €1.49/kg)

Deutschland Chinakohl – now €1.19 (save 40%) Mild and tender Chinese cabbage, excellent for stir-fries and salads. (1kg, €1.19/kg)

Portugal Mini-Kiwi – now €1.49 (save 40%) Sweet and bite-sized mini kiwis, a healthy and delicious snack. (250g Schale, €5.96/kg)

Frucht-Kleine Chefcard – now €1.99 Freshly prepared fruit salad, a convenient and healthy option. (500g Packung, €3.98/kg)

Edeka Convenience Snacks – now €2.99 A selection of convenient snacks for busy days. (500g Packung, €5.98/kg)

Italien Trauben – now €1.99 (save 20%) Delicious table grapes, perfect for the whole family. (500g Packung, €3.98/kg)

Take advantage of these fresh produce deals before the promotion ends.

Household & More

Stock up on essentials and enjoy these special offers.

Blumen Chrysanthemen – now €2.49 (Aktion) Brighten your home with these beautiful chrysanthemums. (3er Schale, UVP €3.29)

Kräuter – now €2.99 (Aktion) Fresh herbs to elevate your cooking. (Aus dem Edeka-Kräutergarten, ca. 3 Töpfe, UVP €3.69)

LEGO® Exclusive LEGO® sammelaktion – Funko-Treuepunkte erhalten. Bis 17.10.2026.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Maximise your grocery budget by taking advantage of Edeka's weekly flyer deals. Comparing prices and buying essential produce and household items when they are on sale is a smart way to shop. Don't miss these limited-time opportunities to save on quality products for your kitchen and home.

Plan Your Shopping with Prospekte Heute

Browse the full Edeka flyer on Prospekte Heute to discover all the category-specific deals available this week. Compare prices, track upcoming promotions, and plan your shopping trip efficiently to get the most value.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Germany on Prospekte Heute and start saving today.

WERBUNG

Copyright © 2026 . Alle Rechte vorbehalten. Das Kopieren oder Vervielfältigen der Texte ist ohne vorherige schriftliche Zustimmung untersagt. Produktfotos, Bilder und Broschüren dienen nur der Veranschaulichung. Ermäßigte Preise stammen von offiziellen Händlern, die auf dieser Website aufgeführt sind. Angebote gelten ab und bis zum Ablaufdatum oder solange der Vorrat reicht. Der Zweck dieser Website ist informativ und kann nicht verwendet werden, um die Produkte zu beanspruchen. Die Preise können je nach Standort variieren.